BDAR
gdpr

  • The Main Office
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Jurgita Šiugždinienė
    Minister
    225
    Julija Būtėnaitė
    Chief specialist
    Agnė Kudarauskienė
    Viceministrė
    352
    Ramūnas Skaudžius
    Vice-Minister
    354
    Linas Obcarskas
    Vice-Minister
    345
    Gintautas Jakštas
    Vice-Minister
    226
    Violeta Nakova
    Chief specialist
    353
    Julius Lukošius
    Chancellor
    227
    Dominykas Žitkauskas
    Chief specialist
  • Advisers to the Minister
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Dainoras Lukas
    Patarėjas komunikacijos klausimais
    483
    Agnė Andriuškevičienė
    Patarėja bendrojo ugdymo klausimais. Programos „Tūkstantmečio mokyklos“ vadovė
    483
    Ignas Gaižiūnas
    Patarėjas bendrojo (įtraukiojo) ugdymo klausimais
    241
    Rasa Kulvietienė
    Patarėja mokslo klausimais. Projekto „Pasaulinio lygio mokslas“ vadovė
    241
    Andrius Zalitis
    Patarėjas aukštojo mokslo (studijų) klausimais
    483
    Alvija Černiauskaitė
    Public consultant
  • Specialists not assigned to any unit
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Sandra Ragėnaitė
    Chief adviser
    171
    Justina Kugytė
    Švietimo transformacijos (EdTech) projekto vadovė
    173
    Dainius Dzimanavičius
    Chief Officer for Personal and IT Data Protection
    9 (Šv. Jono g. 5)
    Arvydas Vaitiekėnas
    Chief Officer for Anti-Corruption Activities
    4 (Šv. Jono g. 5)
  • Attaché
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Milda Špėlytė-Letulienė
    Attaché for Education and Science
    Adresas: Lietuvos nuolatinė atstovybė Europos Sąjungoje, Rue Belliard 41-43, B-1040
    Jurgita Petrauskienė
    Attaché for Education and Science
  • Centralized Internal Audit Division
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Vaidilutė Streikutė
    Head
    Živilė Maškovienė
    Adviser
    Ona Lukauskienė
    Chief specialist
    Rasa Mikučiauskienė
    Chief specialist
    Vaida Ananeva
    Chief specialist
    Jolita Pašukonienė
    Chief specialist
    Aurelija Sinkevičienė
    Chief specialist
  • Communication Division
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Nomeda Baranauskienė
    Head
    235
    Paulina Janulytė
    Chief specialist
    229
    Daiva Banaitienė
    Chief specialist
    115
    Sigita Inčiūrienė
    Chief specialist
    229
    Alma Vijeikytė
    Chief specialist
    233
    Vaidas Karlonas
    Chief specialist
    229
    Vigilija Gudauskytė
    Senior specialist
    236
  • Division of Strategic Programmes
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Ričardas Ališauskas
    Head
    122
    Rita Dukynaitė
    Chief adviser
    123
    Giedrė Vėsulaitė
    Chief specialist
    123
    Ugnė Cibulskaitė
    Chief specialist
    121
    Asta Dilytė-Kotenko
    Chief specialist
    121
    Vilmantė Germanavičienė
    Chief specialist
    123
    Evelina Raudytė-Lipeikienė
    Senior specialist
    120
  • Sport Unit
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Rolandas Rolandas Zuoza
    Leader
    116
    Dalia Galnaitytė
    Adviser
    114
    Ilona Šimkūnaitė
    Adviser
    114
    Marek Kolosovski
    Chief specialist
    115
    Vidas Stankevičius
    Chief specialist
    114
    Inga Daukantienė
    Chief specialist
    115
    Laurynas Zibolis
    Chief specialist
    115
    Inga Gerulskienė
    Chief specialist
    115
  • Department of General Education
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Jolanta Navickaitė
    Director
    351
    • Pre-School and Primary Education Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Laima Jankauskienė
      Head
      347
      Ilona Grigaravičienė
      Chief specialist
      487
      Liucija Jasiukevičienė
      Chief specialist
      487
      Sandra Valavičiūtė
      Chief specialist
      487
    • Lower and Upper Secondary Education
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Irena Raudienė
      Head
      350
      Audronė Šuminienė
      Adviser
      349
      Jūratė Vosylytė-Abromaitienė
      Chief specialist
      346
      Gabija Kiaušaitė
      Chief specialist
      Elona Bagdanavičienė
      Chief specialist
      488
      Rimantas Jokimaitis
      Chief specialist
      346
      Loreta Graželienė
      Chief specialist
      346
      Vilija Sipaitė
      Chief specialist
      488
      Laima Rutkauskienė
      Chief specialist
      349
      Andrius Šarmavičius
      Chief specialist
      487
      Vilma Ferrari
      Chief specialist
      349
    • Division of Education Support
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Gražina Šeibokienė
      Head
      348
      Vilma Matulionienė
      Chief specialist
      486
      Daiva Vaišnorienė
      Chief specialist
      482
      Ieva Vedeikytė
      Chief specialist
      482
      Edita Paliulionienė
      Chief specialist
      482
      Lingailė Bagužienė
      Chief specialist
      486
      Kristina Valantinienė
      Chief specialist
      486
      Jurgita Bagdonaitė
      Chief specialist
      486
  • Education Quality and Regional Policy Department
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Aidas Aldakauskas
    Head
    234
    • Division of Regional Schools
      Address: Šv. Jono g. 5, Vilnius
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Jonas Vasiliauskas
      Head
      1
      Jolita Kutkaitytė-Pauliukienė
      Chief specialist
      8
    • Division of Schools Activity
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Alvydas Puodžiukas
      Head
      2
      Stanislava Strolaitė
      Adviser
      5
      Daiva Paškevičienė
      Chief specialist
      4
      Viktorija Znojevaitė
      Chief specialist
      5
      Egidijus Šteimantas
      Chief specialist
      216
    • Regional policy analysis division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Virginijus Mažeika
      Head
      216
      Virginija Kazakauskienė
      Chief specialist
      3
      Alma Valevičiūtė
      Chief specialist
      215
      Jonas Vaščėga
      Chief specialist
      307
      Meilė Labeikytė
      Chief specialist
      4
      Gintautas Meilūnas
      Chief specialist
      4
      Jurga Zacharkienė
      Chief specialist
      111a
      Ramutė Kulikauskienė
      Chief specialist
      216
      Regina Pocienė
      Chief specialist
      301
      Alfonsas Meškys
      Chief specialist
      9
      Asta Paliokaitė
      Chief specialist
      217
      Lina Kantautienė
      Chief specialist
      3
      Beta Zaveckienė
      Chief specialist
      307
      Vaida Peciukonienė
      Chief specialist
      9
      Danutė Tarasevičienė
      Senior specialist
      318
      Aušra Jankauskienė
      Senior specialist
      113
      Gintaras Bakanas
      Senior specialist
      212
      Elena Stanienė
      Senior specialist
      4
      Danutė Šapalienė
      Chief specialist
      9
      Asta Vaznienė
      Chief specialist
      Jūratė Venckienė
      Chief specialist
      317
  • Department of Higher Education, Science and Technology
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Laima Taparauskienė
    Director
    476
    Loreta Žadeikaitė
    Chief adviser
    112
    Daina Lukošiūnienė
    Adviser
    480
    Jurgis Vasiliauskas
    Adviser
    477
    • Division of Higher Education Studies
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Giedrė Pačėsienė
      Head
      357
      Daiva Vipartienė
      Adviser
      357
      Indrė Mitkevičiūtė
      Chief specialist
      176
      Albertas Žalys
      Chief specialist
      480
      Audronė Opulskytė
      Chief specialist
      236
      Diana Kristina Paškonytė
      Chief specialist
      236
      Skirmantė Smalskytė
      Chief specialist
      478
      Salvinija Petrulytė
      Chief specialist
      478
      Eglė Remeisienė
      Chief specialist
      236
    • Division of Science
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Tadas Juknevičius
      Head
      268
      Jūratė Vlaščenkienė
      Chief specialist
      271
      Ginvilė Jekentienė
      Chief specialist
      270
      Marina Pociūtė
      Chief specialist
      270
      Aušra Gribauskienė
      Chief specialist
      271
      Diana Uždavinienė
      Chief specialist
      269
    • Technology and Innovation Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Zita Duchovskienė
      Head
      239
      Aistė Vilkanauskytė
      Adviser
      479
      Dainė Denisovienė
      Chief specialist
      479
      Jūratė Vizbarkienė
      Chief specialist
      477
      Jolanta Spurgienė
      Chief specialist
      479
  • Lifelong Learning Department
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Julius Jakučinskas
    Head
    363
    • Vocational Education Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Joana Vilimienė
      Head
      369
      Dalia Švelnienė
      Chief specialist
      370
      Jolanta Zabietienė
      Chief specialist
      370
      Romualda Kavaliauskienė
      Senior specialist
      370
      Rūta Žukauskaitė
      Chief specialist
      369
      Danutė Sinkevičienė
      Chief specialist
      369
      Goda Bartkevičienė
      Chief specialist
      370
      Audronė Gudonytė
      Chief specialist
      369
    • Non-Formal Education Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Tomas Pūtys
      Head
      368
      Aušra Birietienė
      Chief specialist
      367
      Emilija Bugailiškienė
      Chief specialist
      367
      Milda Petkauskaitė
      237
      Kamilė Kontrimaitė
      Chief specialist
      367
      Vida Janavičienė
      Chief specialist
      237
    • Teacher Activity Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Nijolė Putrienė
      Head
      366
      Ilona Valavičienė
      Chief specialist
      366
      Teresa Aidukienė
      Chief specialist
      365
      Audronė Razmantienė
      Chief specialist
      365
  • Finance Department
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Eglė Radėnienė
    Director
    364
    • Division of Financing Education
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Jolita Mackevičienė
      Head
      362
      Vitalija Naudžiuvienė
      Chief specialist
      361
      Danutė Bužinskienė
      Chief specialist
      360
      Rūta Povilaitienė
      Chief specialist
      360
      Jolanta Tankevičienė
      Chief specialist
      361
    • Division of Financing Reseach and Higher Education
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Kęstutis Gansiniauskas
      Vyriausiasis specialistas, atliekantis skyriaus vedėjo funkcijas
      358
      Viktorija Pachalkienė
      Chief specialist
      358
      Dovilė Puplinskaitė
      Chief specialist
      358
    • Public Procurement Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Gintaras Vaskela
      Head
      240
      Svajūnas Juodka
      Chief specialist
      240
    • Investment Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Laima Kvaraciejienė
      Head
      359
      Diana Sys
      Senior specialist
      359
      Edmundas Jonuška
      Chief specialist
      359
      Gintara Viskantė
      Senior specialist
      359
  • Department of the European Union Assistance Coordination
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Raimondas Paškevičius
    Head
    10
    • Investment Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Justė Zokaitienė
      Head
      1
      Inga Dundulienė
      Chief specialist
      8
      Egidija Kasperiūnienė
      Chief specialist
      8
      Asta Žurauskaitė
      Chief specialist
      6
      Kristina Bukauskienė
      Chief specialist
      9
      Vitalija Vitta
      Senior specialist
      6
      Dalia Meidutė-Birulienė
      Senior specialist
      6
      Kristina Jokšienė
      Senior specialist
      9
    • European Union Assistance Management Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Algminas Pakalniškis
      Head
      7
      Jolanta Sabaitė-Želvienė
      Adviser
      11
      Lina Janavičienė
      Chief specialist
      9
      Marius Jakubauskas
      Chief specialist
      11
      Jūratė Abdulskytė
      Chief specialist
      2
      Vytautas Čepas
      Chief specialist
      11
      Rimantė Rotkevičienė
      Chief specialist
      2
      Agnė Gaidamavičienė
      Chief specialist
      11
      Nerija Lučinskaitė
      Chief specialist
      6
  • International Cooperation and European Integration Department
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Jurga Strumskienė
    Director
    232
  • Division of Lithuanians Living Abroad
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Elvyra Buzienė
    Chief specialist
    484
    Daiva Žemgulienė
    Chief specialist
    484
    Rūta Stanaitienė
    Chief specialist
    484
    Rūta Ramanauskienė
    Senior specialist
    484
  • Law and Administrative Department
    Name surname
    Occupation
    Phone
    Cabinet no.
    Tomas Gedminas
    Teisės ir administravimo departamento Teisės skyriaus vyresnysis patarėjas, atliekantis Teisės ir administravimo departamento direktoriaus funkcijas
    103
    • Law Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Rūta Palevičienė
      Head
      104
      Olga Pacevičienė
      Adviser
      102
      Jurgita Šerpatauskienė
      Adviser
      101
      Enrika Skodminienė
      Chief specialist
      101
      Justina Budnikaitė
      Chief specialist
      105
      Giedrė Klusevičienė
      Chief specialist
      101
      Nadežda Kučaidze
      Chief specialist
      102
      Vaiva Pangonienė
      Chief specialist
      105
    • Human Resources Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Onutė Kacevičienė
      Head
      106
      Aira Dudėnienė
      Chief specialist
      107
      Lina Bernatavičienė
      Chief specialist
      108
      Rita Jucienė
      Chief specialist
      108
      Daina Kiršanskienė
      Chief specialist
      107
    • Information Systems and Personal Service Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Gintas Nugaras
      Deputy head
      175
      Aušra Ustinavičiūtė
      Chief editor
      118
      Reda Asakavičiūtė
      Chief editor
      118
      Edmundas Rupšlaukis
      Chief specialist
      172
      Danguolė Baliukynienė
      Chief specialist
      109
      Kristina Makauskienė
      Chief specialist
      117
      Jolanta Markevičienė
      Chief specialist
      117
      Rima Skeirienė
      Senior specialist
      118
      Darius Cibulskis
      Chief specialist
      175
      Ingrida Radzevičienė
      Chief specialist
      175
    • Property Management Division
      Name surname
      Occupation
      Phone
      Cabinet no.
      Elona Varanauskienė
      Vyriausioji specialistė, atliekanti vedėjos funkcijas
      240
      Laura Jankauskaitė
      Chief specialist
      243
      Rūta Jablonskienė
      Chief specialist
      243
      Danutė Kirsnienė
      Chief specialist
      243
      Rita Jusienė
      Chief specialist
      243
  • Accounting Division
    Name surname
    Occupation