2025-03-14

Lituanistinių mokyklų forume – dėmesys šių mokyklų tvarumui užtikrinti

Lituanistinių mokyklų tvarumo užtikrinimas ir kūrybiškas atsiliepimas į pokyčius – tokiomis pagrindinėmis temomis kovo 16 dieną diskutuos pasaulio lituanistinių mokyklų mokytojai, Lietuvos universitetų dėstytojai, buvę ir esami lituanistinių mokyklų mokiniai, Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ir kitų organizacijų atstovai, susirinkę į penktąjį Lituanistinių mokyklų forumą Lietuvos ambasadoje Londone, taip pat prisijungusieji nuotoliniu būdu.   

„Jūs, dirbantys lituanistinėse mokyklose, nuveikiate kilnų ir atsakingą darbą padėdami formuoti tautinę tapatybę. Pasitelkdami į pagalbą mokslininkus, kitų sričių ekspertus, drąsiai imatės ieškoti naujų mokymo būdų, išradingų pritraukimo formų. Jūsų dėka lituanistinės mokyklos dar labiau stiprėja, mokinių kasmet vis gausėja“, - sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė.

Forume bus diskutuojama, kaip lituanistines mokyklas padaryti dar patrauklesnes mokiniams, dažniausiai gimusiems ne Lietuvoje. Aptariama ir pastarųjų metų kalbos mokymosi naujovė – pateikti tekstus paprasta arba lengvai suprantama kalba. Paprastesnis žodynas, aiški struktūra padeda lengviau perteikti informaciją mokiniams, kurie pradeda mokytis kalbos. Kaip akcentuoja lituanistinių mokyklų mokytojai, lituanistinėms mokykloms reikia pasitelkti akademinius kalbos tyrimus, įtraukti patrauklių kalbos mokymo naujovių.  

Forumą organizuoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Užsienio reikalų ministerija, Vytauto Didžiojo universitetas, LR ambasada Jungtinėje Karalystėje, Pasaulio lietuvių bendruomenės Švietimo komisija, Lituanistinių mokyklų asociacija, Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenė, Seimo narė Dalia Asanavičiūtė.

Pasaulyje, visuose žemynuose, iš viso suskaičiuojama 262 lituanistinės mokyklos. Jose mokosi apie 12,5 tūkst. mokinių, dirba apie 1,2 tūkst. mokytojų. Veikia ne tik fizinės, bet ir virtualios lituanistinės mokyklos, pvz., Taivano lituanistinė mokykla „Aušra“, virtualiai sutelkianti Rytų ir Pietryčių Azijos šalyse išsibarsčiusius lietuvius. 

Užsienyje veikiančios neformaliojo lituanistinio švietimo mokyklos, vykdančios lituanistinio švietimo programas, Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis remiamos nuo 2023 metų. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kasmet lituanistinėms mokykloms paskirsto 
1,7 mln. Eur. Kasmet konkurso būdu skiriama lėšų ir šių mokyklų neformaliojo švietimo ir  sporto projektams.