Nuo 2024 mokslo metų stojant į valstybės finansuojamas studijų vietas aukštosiose mokyklose atsiranda papildoma konkursinė eilė jaunuoliams iš socialiai jautrios aplinkos. Pateikiame atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie šią naujovę.
Antroji konkursinė eilė – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos aukštojo mokslo prieinamumo didinimo plano dalis, jis rengtas kartu su socialiniais partneriais, aukštosiomis mokyklomis. Taip siekiama sudaryti kuo geresnes sąlygas visiems jaunuoliams, kurie yra pasirengę studijoms, ateiti į aukštąsias mokyklas. Socialinė aplinka neturi tapti kliūtimi siekti aukštojo mokslo.
Antrąja konkursine eile galės naudotis stojantieji iš labai mažas pajamas gaunančių šeimų, ne vyresni kaip 25 m. našlaičiai, globotiniai, turintieji 45 proc. ar mažesnį dalyvumo lygį arba sunkaus ar vidutinio neįgalumo lygį, taip pat trumpųjų studijų absolventai ir turintieji bent 24 mėn. praktinės veiklos patirties. Praktine veikla laikoma ir karo tarnyba.
Į praktinės veiklos patirtį įskaitomas darbas pagal darbo sutartį, savanoriška veikla pagal savanoriškos veiklos sutartį, atlikta nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba, profesinė karo tarnyba ir savanoriška nenuolatinė karo tarnyba. Būtina 24 mėn. praktinės veiklos patirtis. Ją apskaičiuojant imamos pastarųjų 3 metų veiklos. Karo tarnybai netaikomas 3 metų laikotarpio reikalavimas, sumuojamos tarnybos dienos. Tai yra, jei karo prievolė atlikta daugiau nei prieš trejus metus, ir ji truko ne trumpiau nei 24 mėn., stojantysis turės teisę dalyvauti antroje konkursinėje eilėje.
Keliami tokie patys akademinio pasirengimo reikalavimai, kaip ir visiems stojantiesiems. Tai yra:
Šalia šių dviejų akademinio pasirengimo reikalavimų svarbu atitikti vieną iš šių kriterijų:
Dar 2022 m. kolegijose pradėtos trumposios pakopos studijos – alternatyvus kelias į aukštąjį mokslą. Šios studijos aktualiausios įgijusiesiems profesinį išsilavinimą ir norintiesiems tęsti studijas aukštosiose mokyklose, taip pat patiriantiesiems finansinių sunkumų – jos leidžia greičiau įgyti kvalifikaciją ir iškart pradėti profesinę karjerą. Trumposios pakopos studijos trunka iki 1,5 metų, jų metu įgyjamas kvalifikaciją suteikiantis diplomas.
Visi socialinės dimensijos kriterijai yra lygiaverčiai ir nei vienas neturės didesnio svorio nei kiti. Svarbu atitikti vieną iš jų.
Antrajai konkursinei eilei sudaryti numatyta ne mažiau kaip 10 proc. viso valstybės finansavimo pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų vietoms. Tai leis pagal antrąją konkursinę eilę priimti beveik 1,3 tūkst. studentų iš socialiai jautrios aplinkos, jie studijuos nemokamai.
Kaip ir visi stojantieji, taip ir pretenduojantieji į antrą konkursinę eilę, prašymus galės teikti nuo birželio 1 d., užsiregistravę bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje (BPIS) tinklalapyje www.lamabpo.lt.
Pildant anketą, kuri yra neatsiejama prašymo dalis, reikės nurodyti, kad asmuo turi teisę pretenduoti į antrą konkursinę eilę, t. y. atitinka bent vieną iš antrosios konkursinės eilės kriterijų. Duomenys apie šiuos kriterijus bus gaunamiiš Švietimo valdymo informacinės sistemos. Jei tokių duomenų nepakaks, tuomet stojančiojo bus paprašyta tai įrodančių dokumentų skenuotas kopijas įkelti į BPIS.
Taip, visi užsiregistravusieji BPIS ir pateikusieji prašymą dalyvaus abiejose konkursinėse eilėse. Turintieji socialinės dimensijos požymį pirmiausia konkuruos antrojoje konkursinėje eilėje ir jei joje negaus kvietimo į valstybės finansuojamą studijų vietą, tuomet dalyvaus bendrame konkurse su visais stojančiaisiais.
Ne, nieko papildomai pildyti nereikės. Konkurse dalyvaus visi stojantieji, užsiregistravę bendrojo priėmimo sistemoje ir užpildę savo pageidavimus.
Nuotr. Evgenijos Levin
Atnaujinimo data: 2024-07-15
Papildyta ir naujai parengta metodinė medžiaga mokytojams, dirbantiems pagal atnaujintas programas
Ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė susitiko su Charkivo muzikos licėjaus bendruomene
ŠMSM ir LMT atstovai Norvegijoje aptarė bendradarbiavimą mokslinių tyrimų srityje