2025-04-15

Ekspertų parengtos atmintinės mokyklų bendruomenėms, kaip atpažinti galimus pavojus internete ir imtis veiksmų saugumui užtikrinti

Reaguodama į pastaruoju metu viešojoje erdvėje aptariamus atvejus, susijusius su socialiniuose tinkluose, ypač „TikTok“ platformoje, plintančiais vaikams ir paaugliams pavojingais iššūkiais, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija su švietimo bendruomene dalijasi aktualia ekspertų parengta informacija , kaip atpažinti galimus pavojus bei imtis veiksmų mokinių saugumui užtikrinti.

Čia galima rasti vienlapį apie iššūkių socialiniuose tinkluose grėsmes, atmintinę mokytojamsatmintinę tėvams, patarimus tėvams po krizinio įvykio

„Nors dauguma jaunuolių yra įgudę technologijų, naujausių programėlių ir socialinių tinklų vartotojai, neretai vaikams sunku suprasti ir atskirti, kiek daug klaidinančios, nepamatuotos ir net jų sveikatai ar gyvybei pavojingos informacijos ten yra. Ugdyti kritinį mąstymą, raginti tikrinti matomą informaciją, nepalikti vaikų vienų neaprėpiamame internete, kalbėtis su jais čia ir dabar – yra mūsų, suaugusiųjų, pareiga. Tad tikimės, kad laiku pasiekusi prevencinė informacija padės tėvams, globėjams, mokytojams tinkamai reaguoti, atpažinti galimus pavojus bei imtis veiksmų mokinių saugumui užtikrinti“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministras Jonas Petkevičius.

Psichologinių krizių pagalbos centro parengtose gairėse tėvams, kaip apsaugoti vaiką nuo pavojingų iššūkių socialiniuose tinkluose, raginama pirmiausia domėtis vaiko kasdienybe – skirti laiko pokalbiams apie vaiko veiklas internete; susitarti dėl saugaus elgesio internete – aptarti, kad vaikas niekada neturėtų dalyvauti veiklose, kurios kelia pavojų jo sveikatai, net jei tai atrodo kaip žaidimas. Labai svarbu nuolat priminti, kad saugumas ir sveikata yra svarbiau nei noras įtikti kitiems.

Ir tėvams, ir mokytojams svarbu stebėti vaikus: pokyčiai įprastame elgesyje (atsiradęs uždarumas, nerimas, nuotaikų svyravimai, slepiamas telefonas, dažnesnis telefono naudojimas per pertraukas, miego sutrikimų požymiai) gali būti signalai, į kuriuos reiktų atkreipti dėmesį ir pasikalbėti su vaiku. Kalbėtis su vaikais svarbu ramiai, nekaltinant jų, negrasinant.

Ir tėvai, ir mokytojai yra suinteresuoti jaunų žmonių saugumu, tad mokyklos ir šeimos bendradarbiavimas ir pasitikėjimais vieni kitais yra viena svarbių sąlygų tinkamai pasirūpinti vaikais.