BDAR
gdpr

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Kviečiame į mokslo festivalį „Erdvėlaivis Žemė“

Data

2022 08 29

Įvertinimas
0
2022 mokslo festivalis.jpg

Rugsėjo 8–16 dienomis devyniolikoje Lietuvos miestų ir rajonų vyks XIX mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ renginiai. Festivalio organizatoriai supažindins su svarbiausiomis mokslo ir technologijų sritimis: dirbtinio intelekto sistemomis ir jų taikymu, biomedicinos laimėjimais, diagnozuojant ir gydant sunkias ar paveldimas ligas, 3D spausdinimo plėtra, robotika ir blokų grandinių technologijomis ir kt.

Per festivalio renginius bus kalbama apie energetikos ateitį, apie virusus ir būdus apsisaugoti nuo naujų pandemijų. Be to, kas svarbu kiekvienam žmogui, mokslininkai toliau tyrinėja kosmosą ir Saulės sistemą, mėgina suprasti ląstelių senėjimo ir kvantinio pasaulio veikimo mechanizmus, smegenų veiklos principus. Naujausius atsakymus į šiuos klausimus irgi rasite Mokslo festivalio programoje.

Ukrainiečių vaikams, besidomintiems mokslu, ir tiems, kas supranta ukrainietiškai, paskaitą „Розвиток уявлень про будову та еволюцію Всесвіту“ („Visatos sandaros ir evoliucijos sampratų kūrimas“) parengė fizikas dr. Jurijus Čiornas (Yuriy Chorniy). Mokslininkas gimė ir augo Lvove, Ukrainoje. Persikėlęs į Lietuvą 2005-aisiais jis pradėjo mokslininko karjerą Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos institute, kur iki šiol sėkmingai dirba.

Vilnius Tech universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto mokslininkai atskleis kino gamybos virtuvės paslaptis ir mokys kurti patrauklias TV laidas. Mechanikos fakultete bus galima susipažinti su biomechanika, judesių registravimo įranga, rankų ir kojų įtvarų gamyba, Transporto inžinerijos fakultete - mokytis valdyti šiuolaikinius traukinius. Verslo vadybos fakultete paaiškins, kaip dirbtinis intelektas naudojamas finansų rinkose: jis prognozuoja kainas, imituoja rinkos dalyvių elgseną. Taip pat bus galima sužinoti, ar Lietuvoje jau yra autonominių automobilių, pabandyti valdyti orlaivį kompiuteriniame simuliatoriuje, o „E-sport racing“ vairavimo simuliatoriuje patirti tai, ką jaučia F1 formulės lenktynininkai.

Vilniaus universiteto (VU) laboratorijose bus galima pamatuoti Žemės pulsą, suprasti, kaip superkompiuteriais modeliuojami kvantiniai reiškiniai, vykstantys mūsų ląstelėse. Taip pat tirti sportinių traumų riziką, pasitelkus naujausius traumų rizikos vertinimo metodus. VU Medicinos fakulteto specialistai pasakos, kaip spartus genetikos mokslo ir technologijų vystymasis padeda nustatyti genetinius veiksnius, susijusius su įvairiomis mūsų kūno savybėmis ir ligomis: kūno masės indeksu, nutukimu, šizofrenija. Apie procesus, vykstančius senstančiose smegenyse, kalbės prof. O. Rukšėnas. VU Gyvybės mokslų centre laukia pažintis su bakterijų virusais, kurie naudojami kovojant su žmones puolančiomis bakterijomis.

VU Odontologijos instituto specialistai kalbės apie 3D spausdinimo naudą burnos chirurgijoje. Madinga tema – NFT, arba nepakeičiamieji žetonai. VU matematikai papasakos apie šią technologiją bei ateities tendencijas, mokys susikurti naujus žetonus. VU Komunikacijos fakultete dėstytojai pasirengę papasakoti, kaip veikia propaganda socialiniuose tinkluose ir internete, kaip atskirti tikras naujienas nuo melagingų, taip pat suteikti informacijos apie informacinius karus.

Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) mokslininkai atskleis, ką jiems pavyko sužinoti apie Saulę ir ko dar nepavyksta, kokie procesai vyksta Saulės sistemos planetų atmosferose.

Apie ateities energetiką išgirsite UAB „Ekspla“ ir FTMC laboratorijose, kuriose bendradarbiauja mokslas ir verslas, pamatysite lazerinių technologijų bei nanoinžinerijos mokslininkų kuriamas naujoves ir tobulinamas technologijas: audinių inžinerijos pasiekimus ir 3D spausdinimą. Sintetinės biologijos kūrėjai – iGEM komandos nariai paaiškins, kada katė gali šviesti žaliai. Tai pasiekti padeda sintetinės biologijos mokslas, susiejantis inžineriją ir biologiją.

Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijoje prof. Rimantas Stukas kartu su pradinukais aptars maisto produktų pasirinkimo ir mitybos klausimus. Paskaitoje, susietoje su pasakų herojais, bus menamos mįslės maisto ir mitybos temomis. Lankytojai, aplankę kūrybines teatro dirbtuves Vilniaus kolegijoje, išgirs apie organizacijų komunikacijos principus, mokysis programuoti robotus ir apsaugoti elektroninę tapatybę.

Kauno kolegija kviečia dalyvauti protmūšyje, padedančiame suprasti startuolių, vienaragių pasaulį ir inovatyvaus verslo esmę. Čia bus galima išbandyti interaktyvią reabilitaciją, naudojant VR ir kitas technologijas, kineziterapinę įrangą ir testus, kurie padeda išvengti nugaros ar kaklo skausmų. Smalsūs lankytojai bus supažindinti su odos diagnostikos metodais, padedančiais atsikratyti spuogų. Išmoks pasirinkti maisto produktus, teisingai perskaityti etiketes ir kepti sveikatai naudingas picas.

Kauno technikos kolegija kviečia sužinoti, kodėl slenka Gedimino kalnas ir kuo čia dėtas gruntas.  Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai pakvies į ekskursijas Veterinarijos akademijos Gyvūnų anatomijos muziejuje, VDU Botanikos sode. Pastarajame bus galima išvysti lokvą, aką, anonas, gvajavas, tamarindus ir daugybę kitų atogrąžų bei paatogrąžių vaismedžių bei jų vaisių. LSMU Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus darbuotojai papasakos apie šarlatanus medicinoje ir jų keliamus pavojus mūsų sveikatai, ir kokie „fantomai“ naudojami spinduliniame gydyme. O protmūšyje sužinosite apie bakterijas maiste.

Kauno technologijos universiteto (KTU) biblioteka pakvies į pabėgimo kambarį, iš kurio padės ištrūkti matematikos, istorijos žinios. KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakultete bus galima įsitikinti, kad  muzika padeda sumažinti stresą. Ir dar - kokių naudingų dalykų galima išmokti iš knygų apie Harį Poterį. Taip pat bus skaitoma paskaita, kaip per 30 metų pasikeitė Lietuvos visuomenė.

KTU Cheminės technologijos fakultete festivalio lankytojai iš vaistinių kultūrų išskirs antioksidantus, sužinos, kas sieja Eloną Muską, popiežių Pranciškų ir chemiją. Ir dar – mokysis išsikviesti džiną...

Taip pat bus galimybė kurti ateities maistą ir dirbtinę mėsą. Stiprių pojūčių mėgėjai KTU sporto ir sveikatingumo centre išbandys laipiojimą uolomis. KTU elektros ir elektronikos fakultete rasis puiki proga suprasti, kaip kuriama programinė įranga, naudojama kompiuterinėje regoje, dirbtinio intelekto sistemose, robotuose, valdant bioprocesus. KTU Statybos ir architektūros fakultete bus galima sužinoti, kaip iš matematinių formulių gimsta pasauliniai moderniosios architektūros šedevrai. KTU Mechanikos ir dizaino fakultete, aerodinaminiame tunelyje, bus galima išbandyti atsispirti 120 km/val. greičio viesulo gūsiams.

Panevėžyje, aktyviai veikiančiame robotų centre „Robolabas“, jo komanda pasiūlys 7-10 m. vaikams skirtą nuotykį „Robonautai“ – dalyvauti kosmoso misijoje „Marso žvalgai“. Be to, pakvies į pramuštgalvių inžinierių dirbtuves. Panevėžio regioniniame STEAM atviros prieigos centre bus galima sukurti trumpą kosminį žaidimą (mūšį).

Klaipėdos valstybinėje kolegijoje festivalio dalyviai mokysis ugdyti savo emocinį intelektą. Protmūšio metu sužinos daug naujo apie Europos šalis, jų tradicijas, kalbą ir kultūrą. Klaipėdos universitete – kaip palydovais tiriami Žemės vandenynai ar jūros.

Šiaulių Didždvario gimnazija kviečia į ekologiško plastelino gamybą pradinukams, o VU Šiaulių akademijoje bus galima konstruoti robotus ir gaminti maiste naudojamus kvapniuosius priedus. Šiaulių techninės kūrybos centre lankytojai ne tik sužinos, kaip atrodo 2D robotai, bet išmoks ir juos pasigaminti, turės galimybę stebėti dangų teleskopu.  

Kupiškyje, Marijampolėje, Utenoje ir Kėdainiuose laukia pamokos su robotu humanoidu Ąžuolu, kuris mokys pažinti kelių eismo taisykles ir mankštinsis kartu su lankytojais.

Molėtų gimnazijoje Lietuvos zoologijos sodo darbuotojai pademonstruos, kokie nepaprasti procesai vyksta įvairiausių gyvūnų kiaušiniuose.

Apie mokslą ir technologijas po istoriniu žymaus mokslininko – fizikochemiko Teodoro Grotuso ąžuolu Gedučių miške pasakos KTU mokslininkai.

Į Jonavos Senamiesčio gimnaziją atvyks mobilioji bioklasė - bendras Vilniaus universiteto ir kompanijos „Thermo Fisher Scientific Baltics“ projektas. Laboratorija visiems norintiems suteiks progą tapti tyrėjais.

Iš viso Mokslo festivalyje numatyta beveik 370 renginių, visi jie nemokami. Tik būtina registruotis svetainėje www.mokslofestivalis.eu.