BDAR
Close

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Ministrė J. Šiugždinienė susitiko su ESBO vyriausiuoju komisaru tautinėms mažumoms Kairatu Abdrakhmanovu

Data

2022 11 07

Įvertinimas
0
DSC_0722 (1).jpg

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė susitiko su Europos saugumo ir bendradarbiavimo (ESBO) vyriausiuoju komisaru tautinėms mažumoms Kairatu Abdrakhmanovu. Tai – jau antrasis jų susitikimas, pirmasis vyko nuotoliniu būdu.

Susitikimo metu aptarti tautinių mažumų švietimo Lietuvoje klausimai, Lietuvos Vyriausybės strategija ir praktiniai žingsniai švietimo srityje siekiant integruoti įvairiakalbę Lietuvos visuomenę, lituanistinio švietimo Baltarusijoje situacija. Daugiausiai dėmesio skirta pabėgėlių iš Ukrainos vaikų švietimui.

Ministrė, pristatydama ukrainiečių vaikų mokymo problemas, pabrėžė, kad didžiausias iššūkis buvo didelis dėl Rusijos karo Ukrainoje atvykusių vaikų skaičius – reikėjo kuo greičiau juos priimti į mokyklas, taip pat stengiamasi sudaryti sąlygas mokytis ukrainiečių kalbos ir istorijos.

„Vienas didžiausių iššūkių šiuo metu – ukrainiečių mokymosi tęstinumo užtikrinimas. Nuolat palaikome ryšį su Ukrainos švietimo ir mokslo ministru, Lenkijos ir kitų kaimyninių šalių švietimo ministrais ir kartu stengiamės rasti geriausią įmanomą sprendimą, kaip sumažinti švietimo praradimus, atsiradusius dėl karo Ukrainoje“, – kalbėjo J. Šiugždinienė.

„Labai vertiname Lietuvos pastangas užtikrinti vaikų už Ukrainos ugdymą, nepaisant ribotų išteklių dėl ekonominės krizės, kurią patiria visa Europa. Labai svarbu, kad kitos šalys išgirstų apie jūsų gerąją patirtį. Vienas iš sektinų pavyzdžių – jūsų siekis vaikus mokyti Ukrainos istorijos, nes labai svarbu vaikams perteikti neiškraipytus istorijos faktus", – sakė Kairatas Abdrakhmanovas.

ESBO vyriausiasis komisaras domėjosi ir šalies tautinių mažumų mokymo situacija, valstybinės kalbos mokymu jose. J. Šiugždinienė pabrėžė, kad vienas iš pagrindinių ministerijos prioritetų yra kokybiško ugdymo užtikrinimas tautinių mažumų mokyklose. Siekiama stiprinti jas lankančių mokinių mokymosi pasiekimus, taip pat užtikrinti tinkamą valstybinės kalbos mokymąsi, nes tai – efektyvios integracijos visuomenėje sąlyga.

J. Šiugždinienė svečiui priminė, kad Lietuvoje įkurta Tautinių mažumų švietimo komisija, kuri yra speciali konsultacinė struktūra, skirta aptarti aktualius tautinių mažumų švietimo klausimus. Komisijos darbe dalyvauja įvairios suinteresuotos šalys – tautinių mažumų NVO, tautinių mažumų mokyklų bendruomenių, savivaldybių, lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos, jaunimo atstovai, mokslininkai ir kt.

ESBO yra regioninė saugumo organizacija, vienijanti 57 valstybes ir 11 valstybių-partnerių. Organizacijos būstinė įsikūrusi Vienoje. Lietuva prie ESBO prisijungė 1991 m.

ESBO Vyriausiasis komisaras tautinėms mažumoms siekia nustatyti ir šalinti etninės įtampos ir konfliktų priežastis, spręsti trumpalaikes tarpetninės įtampos ar konfliktų priežastis ir ilgalaikes struktūrines problemas.

Kairatas Abdrakhmanovas ESBO vyriausiojo komisaro tautinėms mažumoms pareigas eina nuo 2020 m. gruodžio. Iki tol buvo Kazachijos Respublikos ambasadoriumi Švedijoje ir Suomijoje.