BDAR
gdpr

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. "cookies").


Pristatyta atžalinių įmonių geroji praktika ir išmoktos pamokos

Data

2021 12 13

Įvertinimas
0
atžalinės.JPG
Renginio akimirka.

Gruodžio 9 dieną Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) įmonių ir mokslo institucijų atstovus sukvietė į renginį, kuriame dalijosi atžalinių įmonių sėkmės istorijomis, išmoktomis pamokos ir patarimais, padėsiančiais įgyvendinti projektus ateityje.

Sveikindama renginio dalyvius Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Studijų, mokslo ir technologijų departamento direktorė Laima Taparauskienė atkreipė dėmesį, kad pastebimas universitetų ir studijų institucijų bendradarbiavimo su verslu pagyvėjimas, didėjantis ūkio subjektų užsakymų skaičius mokslui: „Stengiamės užtikrinti, kad mokslo žinios tarnautų tam tikriems ambicingiems tikslams, virstų į konkurencingus produktus, technologijas ar paslaugas ir sukurtų didesnę pridėtinę vertę mūsų šalyje. Matome, kaip stipriai keičiasi universitetai, kokį didelį dėmesį jie skiria mokslo komercializavimui, technologijų perdavimui, intelektinės nuosavybės apsaugos klausimams“, - sakė L. Taparauskienė.  

Renginyje savo atradimus ir išmoktas pamokas pristatė Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) direktorius profesorius Gintaras Valušis. FTMC yra aktyvus mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklos dalyvis, šios veiklos 2020-aisiais metais leido daugiau nei du kartus padidinti centro pajamas.

Skeptiškai žiūrintiems į tai, kad Lietuva yra nedidelė valstybė ir jai sunku konkuruoti tarptautiniu mastu, akademikas atsakė, kad svarbiausia mokslininkui yra išradingumas ir darbštumas, kūrybinis polėkis bei žinojimas kaip daryti, o tada atsiranda ir galimybės sėkmingai konkurencijai. Sėkmingam aukštųjų technologijų kūrimui, prelegento teigimu, yra būtinas glaudus mokslo, politikos ir verslo dialogas kaip kertinė sąlyga esminiam proveržiui ir sėkmingiems  rezultatams pasiekti.

MITA Visuotinės dotacijos skyriaus vedėjas Mantas Biekša pristatė MITA administruojamą priemonę „Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros rezultatų komercinimo ir tarptautiškumo skatinimas“, suteikusią galimybę mokslininkams, studentams ir tyrėjams kurti produktus ir juos komercializuoti – per visą administravimo laikotarpį priemonei skirta beveik 15 mln. eurų, iš kurių – 8,8 mln. eurų atžalinėms įmonėms steigti. Nuo 2017 m. pasirašytos 93 sutartys dėl MTEP rezultatų komercinimo projektų vykdymo.

Dr. Darius Amilevičius, Vytauto Didžiojo universiteto Informatikos fakulteto docentas, pristatydamas universiteto atžalinės įmonės UAB „Intelektika“ sukurtą projektą ASTRA – dirbtiniu intelekto grįstos lietuvių kalbos atpažinimo ir šnekos sintezės paslaugas ir jų taikymą, - pabrėžė, kad reikia kuo daugiau tokio tipo priemonių, leidžiančių jiems kurti MTEP pagrindu vystomus projektus ir keičiančių mokslininkų mąstymą. Darius Amilevičius taip pat išskyrė, kad vienas iš sunkumų jų projekte buvo intelektinės nuosavybės pasidalijimas. Atliepdama į tai, „AAA Law“ advokatų kontoros atstovė, advokatė Justina Nikė renginio dalyviams papasakojo mokslo ir studijų institucijose sukurtos intelektinės nuosavybės apsaugos aspektus – kaip ją pasidalinti, ką gali ir ko negali atžalinės įmonės.

Sėkmės istorijomis, įmonių kūrimo ir vystymo patirtimi taip pat dalinosi UAB „Fitodenta“ (Lietuvos sveikatos mokslų universitetas), UAB „Satimed“ įkurtos atžalinės įmonės direktorius Tomas Andrejauskas ir MB „Diodela“, Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centro atžalinės įmonės verslo vystymo vadovas Eimantas Zopelis.

Renginyje Airijos gerąją patirtį pristatė „Enterprise Ireland“ komercializavimo direktorius Kevinas Burke. Jis papasakojo, kaip jų institucija remia investicinių, sparčiai augančių atžalinių įmonių kūrimą. Tartu universiteto Verslumo ir inovacijų centro vadovė Kristelė Reim pasidalino istorijomis, kaip žengti nuo mokslo iki verslo. Potsdamo universiteto atstovai dr. Tillas Thomas Meilingas ir dr. Anita Knappe dalyviams pristatė, kaip finansuojami mokslui imlūs startuoliai Vokietijoje.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos remiamų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) rezultatų komercinimo veiklų, kurias administruoja ministerija, o įgyvendina  Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra, Europos Sąjungos paramos 2014-2020 m. laikotarpiu investicijų programos priemonei skirta beveik 9 mln. eurų. Už šiuos pinigus finansuotos 93 naujos įmonės, dirbančios informacinių technologijų, biotechnologijų, lazerių, inžinerijos, maisto technologijų ir kitose srityse.

MITA informacija