Studijų programas Lietuvoje vykdo dviejų tipų aukštosios mokyklos: kolegijos ir universitetai. Jų sąrašą galima rasti čia.
Priėmimas
Stojant į Lietuvos aukštąsias mokyklas reikalingas vidurinis išsilavinimas. Jei išsilavinimas įgytas užsienyje ir stojama į valstybės finansuojamą studijų vietą, stojantysis turi atlikti šiuos žingsnius:
Pagrindinės priėmimo į aukštąsias mokyklas procedūros vykdomos internetu per LAMA BPO – www.lamabpo.lt.
Svarbu!
Bendrasis priėmimas vykdomas į trumposios pakopos, pirmosios pakopos (profesinio bakalauro ir bakalauro) ir į vientisąsias studijas. Į profesines studijas ir magistrantūrą priėmimą vykdo patys universitetai, į doktorantūrą – universitetai ir valstybiniai mokslinių tyrimų institutai.
Akademinis pripažinimas
Jeigu esate baigęs dalį studijų ir norite tęsti jas Lietuvoje, reikia kreiptis į pasirinktą aukštąją mokyklą. Jeigu aukštąjį išsilavinimą įgijote užsienio valstybėje ir ketinate toliau studijuoti Lietuvoje, jums reikės užsienio šalyje įgyto diplomo pripažinimo. Jį atlieka Studijų kokybės vertinimo centras arba įgaliotoji aukštoji mokykla. Šių mokyklų sąrašas skelbiamas Studijų kokybės vertinimo centro interneto svetainėje.
Parama stojantiesiems
Skirtingos vertinimo sistemos bei mokymo programos užsienio valstybėse apsunkina užsienio lietuvių, stojančių į Lietuvos aukštąsias mokyklas, tinkamą konkuravimą su Lietuvos aukštųjų mokyklų absolventais. Dėl šios priežasties užsienio lietuviams yra siūloma lengvata – stojant į aukštąsias mokyklas pridedamas vienas papildomas konkursinis balas. Jį gali gauti stojantieji, kurie užsienyje gyveno ne mažiau kaip 3 metus ir ten įgijo vidurinį išsilavinimą, arba asmenys, kurie užsienyje gyveno ne mažiau kaip 3 metus, atvykę į Lietuvą pradėjo mokytis ne žemesnėje kaip aštuntoje klasėje (8–10, I–IV klasės) ir čia įgijo vidurinį išsilavinimą. Dar vienas balas pridedamas abiturientams, kurie baigė užsienyje veikiančias lietuviškas bendrojo ugdymo mokyklas:
Finansinė parama
Užsienio lietuviai, studijuojantys Lietuvos aukštosiose mokyklose, gali gauti stipendiją, kuri skiriama atsižvelgus į jų mokymosi rezultatus ir vienkartinę socialinę išmoką, kuri priklauso nuo studento socialinės padėties.
Finansinę paramą studijoms Lietuvoje galima gauti, jeigu esate užsienio lietuvis, ne mažiau kaip 3 metus gyvenote užsienyje ir:
Stipendija skiriama vienam studijų semestrui ir išmokama kas mėnesį iki to semestro pabaigos. Socialinė išmoka – tai vienkartinė išmoka, kuri skiriama, atsižvelgus į pretenduojančio gauti paramą asmens socialinę padėtį (nuo 203 Eur iki 319 Eur). Studentas turi teisę gauti abiejų rūšių paramą. Parama neskiriama studentams, studijuojantiems tų šalių, iš kurių jie atvyko, kalbas.
Užsienio lietuviai, norintys gauti finansinę paramą, turi užsiregistruoti Valstybinio studijų fondo interneto svetainėje.
Paraiška internetu pildoma: rudens semestrui – iki rugsėjo 30 dienos; pavasario semestrui – iki vasario 20 dienos.
Mokestis
Neįstojus į valstybės finansuojamą studijų vietą galima studijuoti savo lėšomis. Studijų kainą nustato aukštoji mokykla. Studentams yra galimybė gauti stipendiją ar kompensaciją už studijų kainą.
Studijų kalba
Lietuvių, anglų, rusų.
Aukštųjų mokyklų ir studijų programų sąrašą galima rasti Atviroje informavimo, konsultavimo ir orientavimo sistemoje AIKOS arba Study in Lithuania svetainėje.