Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai parėmus, šiemet surengtos 5 stovyklos užsienio lituanistinių mokyklų mokiniams. Jose stovyklavo apie 200 lituanistinių mokyklų mokinių. Ministerija lituanistinių mokyklų stovyklų projektams šiais metais skyrė 114 tūkst. Eur.
Per Žolines į stovyklą Varėnos rajone pirmą kartą susirinks ir lituanistinių mokyklų mokytojai ir vadovai. Stovykla rugpjūčio 15–21 dienomis vyks Rodukos kaime Varėnos rajone. Šią stovyklą, remiamą Švietimo ir mokslo ministerijos, organizuoja Lituanistinių mokyklų asociacija, vienijanti daugiau nei 60 lituanistinių mokyklų iš 16 šalių.
Lituanistinių mokyklų mokiniai liepos-rugpjūčio mėn. surengtose stovyklose ne tik ilsėjosi, bet ir tęsė pažintį su Lietuvos istorija, keliavo, kūrė muzikinius, etnografinius ir kitokius projektus, bendraudami su bendraamžiais iš Lietuvos mokyklų turėjo progos patobulinti lietuvių kalbą.
Liepos pabaigoje Londono lituanistinio darželio / mokyklos „Obelėlė“ ir Lietuvoje veikiančios „Scenos ir estetikos mokykla“ surengtoje stovykloje Rumšiškėse vaikai, profesionalių Lietuvos menininkų padedami, pastatė miuziklą, skirtą Sūduvos krašto susigrąžinimo 600 metų sukakčiai. Stovyklautojai iš Norvegijos, Švedijos, Lenkijos, Didžiosios Britanijos ir kt. lituanistinių mokyklų kurdami miuziklą taip pat susipažino su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių asmenybėmis, juos įprasminančiais darbais, gilinosi į Sūduvos krašto tradicinę kultūrą ir papročius.
Rygos lietuvių vidurinės mokyklos Prienų rajono Daukšiagirės dvare surengtoje stovykloje stovyklavo ne tik šios mokyklos mokiniai, bet ir jų bendraamžiai iš Pelesos, Seinų, Punsko, Vasario 16-osios gimnazijos, Briuselio II Europos mokyklos. Stovyklautojai pristatė savo mokyklas, pasidalino patirtimi, tobulino lietuvių kalbą, susipažino su Lietuvos istorija, papročiais, stovyklautojams buvo surengtos sportinės varžybos, edukacinės ekskursijos, diskusijos ir kt.
Didžiosios Britanijos lituanistinė etnokultūros ir dramos mokykla „Bitė“ šiais metais rugpjūtį surengė stovyklą, kurioje kartu su Lietuvos mokiniais iš Ukmergės, Šiaulių stovyklavo vaikai iš Airijos, Škotijos, Katalonijos bei Liuksemburgo lituanistinių mokyklų. Vaikai susipažino su Lietuvos valstybingumo ištakomis, Lietuvos valdovais, lankė pilis ir senąsias Lietuvos sostines, mokėsi filmuoti ir fotografuoti. Su vaikais dirbo profesionalus režisierius, operatorius, fotografai. Vaikai daugiau sužinojo apie Viduramžių gyvenimo papročius Lietuvoje, sukūrė filmuką apie aplankytas Lietuvos sostines ir pilis. Dabar planuojama sudaryti fotografijų albumą „Senosios Lietuvos sostinės“.
O į Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės organizuojamą stovyklą „Pasaulio Lietuva“ buvo susirinkę vaikai net iš 16 pasaulio šalių – nuo Pietų Amerikos iki Australijos. Stovykloje vaikai, kurie nekalba lietuviškai, pramoksta kalbos, kiti geriau įtvirtina kalbą per bendras veiklas, kūrybines užduotis, bendravimą.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija taip pat iš dalies remia ir ilgas tradicijas turinčią „Neringos“ stovyklą JAV, Vermonto valstijoje. Šių metų stovyklos temos: pažintis su „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika“, Romas Kalanta ir kiti kovotojai už laisvę, Lietuvos žydų, totorių bei karaimų istorija ir kultūra, Lietuvos krepšinio 100-mečio minėjimas ir kt.
Kaip sako patys stovyklų dalyviai, vienas iš tokių stovyklų privalumų, kad iš skirtingų šalių susibūrę mokiniai turi neįkainojamą patirtį tarpusavyje bendrauti lietuviškai.
Beveik visose šalyse, kuriose gyvena lietuviai, veikia ir lituanistinės mokyklos. Švietimo ir mokslo institucijų registre dabar užregistruotos 245 mokyklos, kuriose mokosi apie 11,7 tūkst. užsienio lietuvių vaikų, dirba apie 1200 mokytojų.