EUREKA
Eureka – tarptautinio bendradarbiavimo tinklas, kurį šiuo metu sudaro 47 šalys. Šios šalys siekia bendro tikslo – stiprinti mokslo ir verslo tinklaveiką remiant mokslo institucijas ir mažas bei vidutines įmones (MVĮ), investuojančias į inovacijas ir naujų produktų, paslaugų bei procesų kūrimą ir taip pat siekiančias komercinti mokslinių tyrimų rezultatus.
Tikslas įgyvendinamas skirtingomis Eureka programomis:
- Eureka tinklo projektai (Network projects). Inovatyvi, lanksti „Eureka“ bendradarbiavimo programa, kuri skatina dalyvius pasirinkti technologijų kryptis ir ieškoti tarptautinio bendradarbiavimo sąlyčio su „Eureka“ tinklo šalimis.
- Klasterių projektai (Clusters). Klasterių programa siekiama kurti poveikį inovacijoms, ekonomikai, ekosistemai, visuomenės socialinei aplinkai, daryti įtaką kuriamų inovacijų greičiui ir naujiems produktams. Kiekvienas iš nurodytų klasterių skelbia savo kvietimus pagal konkretaus klasterio aktyvų kvietimą, jo sąlygas ir reikalavimus.
Klasterių tematikos:
- Eurostars – Europos inovacijų programa, kuri buvo sukurta Europos Komisijos ir valstybių narių iniciatyva. „Eurostars“ programa yra specialiai skirta finansuoti MVĮ, kurios vykdo mokslinius tyrimus, investuoja į inovacijas, siekiančias kurti naujas technologijas.
- Innovative SME – remia dvi finansavimo programas: „Eurostars“ ir „Innowwide“, bei papildomas priemones. Ši partnerystė yra skirta pažangioms MVĮ, kurios nors ir neturi patirties tarptautinėse rinkose, tačiau demonstruoja gebėjimą pasiekti išskirtinius rezultatus.
- Globalstars finansavimo iniciatyva leidžia skelbti kvietimus projektams (kartais teminiams) su šalimis, kurios nėra „Eureka“ tinklo narės. Lietuva inicijuoja procesą prisijungti prie šios programos veiklų.
- Innowwide programa skatina mokslinius tyrimus, taip pat skatina verslo įmones siekti išbandyti savo produkciją ar paslaugas naujose tarptautinėse rinkose.
- Investicijų pasirengimo programa (Investment Readiness Programme) skirta pažangiųjų technologijų MVĮ. Ši programa skatina bendradarbiavimą tarp iki 500 itin inovatyvių MVĮ ir investuotojų ar didelių bendrovių tiek nefinansinėmis, tiek finansinėmis priemonėmis.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija remia Lietuvos partnerių dalyvavimą „Eureka“ programose.
Detalesnę informaciją galima rasti Lietuvos mokslo tarybos Mokslo ir verslo bendradarbiavimo skyriaus puslapyje.
COST
COST – Europos tarpvyriausybinio bendradarbiavimo programa mokslo ir technologijų srityje, koordinuojanti nacionalinėmis lėšomis finansuojamus tyrimus. Programa skatina Europos valstybių bendradarbiavimą, siekia sumažinti fragmentaciją mokslinių tyrimų srityje ir atverti Europos mokslinių tyrimų erdvę bendradarbiavimui pasaulyje.