lygis
Kvalifikaciją patvirtinantis dokumentas
EKS
lygis
8
Daktaro diplomas
8
7
Magistro diplomas
7
6
Bakalauro diplomas
Profesinio bakalauro diplomas
Studijų pažymėjimas baigus pedagogų rengimo studijas
6
5
Diplomas
Profesinio mokymo diplomas
5
4
Profesinio mokymo diplomas
Brandos atestatas*
4
3
Profesinio mokymo diplomas
Pagrindinio išsilavinimo pažymėjimas*
3
2
Profesinio mokymo diplomas
2
1
Profesinio mokymo diplomas
Pradinis išsilavinimas*
1
* Teisės aktai, reglamentuojantys bendrojo ugdymo programų turinį, numato, kad kompetencijų ugdymo rezultatai, baigiant bendrojo ugdymo programas, numatyti bendrosiose programose ir siejami su atitinkamais LTKS lygiais: pradinio ugdymo programos rezultatai siejami su 1-uoju kvalifikacijų lygiu, pagrindinio ugdymo programos rezultatai – su 3-iuoju kvalifikacijų lygiu, vidurinio ugdymo programos – su 4-uoju kvalifikacijų lygiu.
LTKS taikymo sritys:
Europos kvalifikacijų sandara
Europos kvalifikacijų sandara (EKS, angl. European Qualifications Framework) – orientacinė kvalifikacijų lygių ir jų aprašų sistema, padedanti susieti skirtingų šalių nacionalines kvalifikacijų sistemas ir sandaras, nustatyti skirtingų šalių nacionalinių kvalifikacijų sistemų ar jų kvalifikacijų atitikmenis. EKS sukurta, siekiant skatinti dirbančiųjų ir besimokančiųjų mobilumą Europoje bei užtikrinti mokymąsi visą gyvenimą. EKS reglamentuoja 2017 m. gegužės 22 d. Europos Sąjungos Tarybos Rekomendaciją dėl Europos mokymosi visą gyvenimą kvalifikacijų sandaros (2017/C 189/03).
EKS pagrindą sudaro aštuoni kvalifikacijų lygiai. Juose aprašoma, ką besimokantysis, įgijęs vieno ar kito lygio kvalifikaciją, turi žinoti, mokėti ir sugebėti savarankiškai padaryti, t. y. kokių mokymosi rezultatų jis gali pasiekti, įgijęs reikiamų žinių ir įgūdžių. EKS apima visus švietimo lygius – bendrąjį ugdymą, profesinį mokymą ir aukštąjį mokslą. EKS rekomendacijoje rekomenduojama visuose naujuose kompetentingų institucijų išduotuose kvalifikacijos suteikimo pažymėjimuose, diplomuose ir Europass dokumentuose pateikti aiškią nuorodą į atitinkamą EKS lygį.
Daugiau informacijos:
LTKS ir EKS susiejimas
Rekomendacijoje dėl Europos mokymosi visą gyvenimą kvalifikacijų sandaros (2017/C 189/03) ES narės kviečiamos naudoti EKS, susiejant savo nacionalines kvalifikacijų sandaras ar sistemas ir palyginant visas kvalifikacijų rūšis ir lygius ES, ir susieti savo kvalifikacijų lygius su EKS lygiais pagal nustatytus susiejimo kriterijus. Taip pat rekomenduojama peržiūrėti ir prireikus atnaujinti nacionalinių kvalifikacijų sandarų ar sistemų lygių susiejimą.
Susiejus nacionalines kvalifikacijų sandaras su EKS lygiais, kvalifikacijų tipų ir lygių skirtingose šalyse palyginimas ir pripažinimas tampa skaidresniu ir lengvesniu. Savo nacionalines kvalifikacijų sandaras ar sistemas su EKS oficialiai susiejo 36 ES narės ir kitos šalys. Susiejimo rezultatams ir savo nacionalinėms kvalifikacijų sandaroms bei sistemoms pristatyti rengiamos „susiejimo ataskaitos“.
LTKS ir EKS susiejimas buvo pradėtas 2010 m., ir 2012 m. paskelbta pirmoji LTKS susiejimo su EKS ir Europos aukštojo mokslo erdvės kvalifikacijų sandara ataskaita. 2023 m., įgyvendinant „Erasmus+“ projektą „Europos kvalifikacijų sandaros įgyvendinimas Lietuvoje (EQF in LT)“ (Projekto numeris: 101051327), susiejimo ataskaita peržiūrėta ir atnaujinta. Remiantis atsakymais į 10 susiejimo kriterijų nustatyta tiesioginė atitiktis tarp aštuonių LTKS ir EKS lygių (pavyzdžiui, ketvirtasis LTKS lygis atitinka EKS 4 lygį ir gali būti prilyginamas kitos šalies, susiejusios savo nacionalinę kvalifikacijų sandarą su EKS, EKS 4 lygį atitinkančiam lygiui). LTKS 6, 7 ir 8 lygiai sietini atitinkamai su EAME-KS pirmąja, antrąja ir trečiąja pakopomis. Susiejimo ataskaitoje pristatoma LTKS diegimo patirtis. Ataskaita apima visas švietimo grandis – bendrąjį ugdymą, profesinį mokymą ir studijas, taip pat aptariami veikiantys neformaliojo mokymosi ir savišvietos pripažinimo mechanizmai. Ypatingas dėmesys skiriamas ugdymo, mokymo ir studijų rezultatų paradigmos diegimui bei kvalifikacijų formavimo ir suteikimo kokybės užtikrinimo instrumentų plėtrai. Susiejimo ataskaitos rengimą koordinuoja Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras.
Informaciją apie LTKS rasite interneto svetainėje www.ltks.lt.
Daugiau informacijos
Lietuvos kvalifikacijų sandara, jos lygiai ir kvalifikacijos
Lietuvos kvalifikacijų sandaros taikymo sritys
Europos kvalifikacijų sandara, jos samprata, taikymo sritys ir nauda ES šalių gyventojams
Finansuoja Europos Sąjunga. Tačiau išreikštas požiūris ar nuomonės yra tik autoriaus ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos arba Europos švietimo ir kultūros vykdomosios įstaigos (EACEA) požiūrį ar nuomones. Nei Europos Sąjunga, nei paramą teikianti institucija nėra už jas atsakingos.