Kada vaikai priimami ugdytis pagal ikimokyklinio ugdymo programą?
Į ikimokyklinio ugdymo įstaigas / mokyklas priimami vaikai nuo gimimo iki 6 (atskirais atvejais – iki 5) metų. Tai yra iki tol, kol jie lankys ar pradės lankyti priešmokyklinio ugdymo grupę.
Priėmimo tvarką ir prioritetus nustato įstaigos savininkas: savivaldybė, valstybė ar privatus savininkas. Ketindami leisti vaiką į pasirinktą mokyklą, tėvai (globėjai) turi pateikti rašytinį ar elektroninį prašymą įstaigos vadovui ar savivaldybei, jeigu priėmimas savivaldybėje yra vykdomas centralizuotai.
Priimant vaiką į ikimokyklinio ugdymo grupę tėvai (globėjai) ir mokykla pasirašo mokymo sutartį, kurioje nurodoma, pagal kokią programą vaikas ugdysis, programos vykdymo pradžia ir pabaiga bei kita šeimai ir mokyklai svarbi informacija (pavyzdžiui, ugdymo laikas per dieną, savaitę ar metus, atostogų laikas, susitarimai dėl vaiko maitinimo, saugumo, miego ar poilsio, fotografavimo, kito neformalaus ugdymo ar priežiūros ir kt.). Pradėjus lankyti priešmokyklinio ugdymo grupę, pasirašoma nauja mokymo sutartis.
Kas yra visuotinis ikimokyklinis ugdymas?
Vadovaujantis Švietimo įstatymo 7 str. 3 dalies nuostatomis (kurios įsigalioja 2023, 2024 ir 2025 m.), 2023 m. reglamentuotas ir įsigaliojęs visuotinis ikimokyklinis ugdymas vaikams nuo 4 metų, 2024 m. galioja nuo 3 metų, o 2025 m. įsigalios nuo 2 metų. Tai nereiškia, kad ikimokyklinis ugdymas 2–4 metų amžiaus vaikams privalomas. Bet, jei tėvai (globėjai) pageidauja vaikus vesti į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, tai valstybė ar savivaldybės privalo užtikrinti vietas.
Priėmimas į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ir Vilniaus rajono švietimo įstaigas
Priėmimas į Mickūnų vaikų lopšelio-darželio, Rudaminos vaikų lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“, Juodšilių „Šilo“ gimnazijos, Lavoriškių gimnazijos, Eitminiškių gimnazijos, Riešės gimnazijos, Buivydiškių pagrindinės mokyklos, Bukiškio progimnazijos, Vilniaus agroekologijos mokymo centro ikimokyklinio ugdymo programas.
Grupės sudaromos vadovaujantis Vilniaus rajono savivaldybės tarybos 2022 m. lapkričio 25 d. sprendimu Nr. T3-326 „Dėl Centralizuoto vaikų priėmimo į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ir Vilniaus rajono savivaldybės švietimo įstaigų ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo ir aptarnaujamų teritorijų nustatymo“ nustatytais kriterijais, tvarka ir aptarnaujamų teritorijų paskirstymu.
Aptarnavimo teritorijų paskirstymas
Kada ikimokyklinis ugdymas yra privalomas?
Privalomas ikimokyklinis ugdymas gali būti skiriamas vaikui, kuris auga šeimoje, patiriančioje socialinę riziką, ar dėl kitų priežasčių. Privalomą ugdymą organizuoja savivaldybė. Paskirtas privalomas ikimokyklinis ugdymas pradedamas teikti per penkias darbo dienas nuo savivaldybės mero sprendimo priėmimo dienos. Jei dėl objektyvių priežasčių per nurodytą terminą to nepavyksta, privalomas ikimokyklinis ugdymas pradedamas teikti ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo savivaldybės mero sprendimo priėmimo dienos.
Nuo 2021 metų iš valstybės biudžeto privalomam ikimokykliniam ugdymui užtikrinti (vaikams iš šeimų, patiriančių socialinę riziką, ugdyti, maitinti ir vežioti), skiriamos papildomos lėšos. Šios lėšos savivaldybėms yra paskirstomos vadovaujantis LR Vyriausybės nutarimu. Šio nutarimo pagrindu mokyklų savininkams privalomam ikimokykliniam ugdymui užtikrinti yra skiriama lėšų pagal tai, kiek vaikų bus privalomai ugdoma, skaičiuojant nuo rugsėjo 1 dienos, ir atitinkamai kitais mėnesiais.
Kokie reikalavimai grupėje dirbantiems pedagogams?
Reikalavimus mokytojų kvalifikacijai reglamentuoja švietimo ir mokslo ministro 2014 m. rugpjūčio 29 d. įsakymu Nr. V-774 patvirtintas „Reikalavimų mokytojų kvalifikacijai aprašas“.
Mokytojai, dirbantys pagal ikimokyklinio ugdymo programas, privalo būti išklausę specialiosios pedagogikos ir specialiosios psichologijos kursus mokytojams pagal Specialiosios pedagogikos ir specialiosios psichologijos kvalifikacijos tobulinimo kursų programą per metus nuo darbo mokytoju pradžios, jeigu nėra išklausę ne mažesnės apimties (60 valandų arba 2 studijų kreditų) kursų anksčiau arba studijų metu (šis reikalavimas netaikomas mokytojams, baigusiems specialiosios pedagogikos ir (ar) psichologijos studijų programas).
Ugdyti pagal ikimokyklinio ugdymo programas gali asmenys, įgiję išsilavinimą / specialybę ar baigę studijų programą, arba kitais atvejais, kuomet jiems suteikiama teisė ugdyti pagal ikimokyklinio ugdymo programas:
Meninio ugdymo, fizinio ugdymo pagal ikimokyklinio ir (ar) priešmokykliniougdymo programą gali mokyti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo mokytojas arba dalyko mokytojas, išklausęs ne mažiau kaip 40 valandų (1,5 studijų kreditų) ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo metodikos kursų.
Rekomenduojama, kad ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojai, mokantys lietuvių kalba (valstybine) pagal ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą, išklausytų ne mažiau kaip 40 valandų (1,5 studijų kreditų) lietuvių kalbos mokymo ikimokykliniame ir priešmokykliniame amžiuje tautinių mažumų mokyklose metodikos kursą.